Eskişehir vinç kiralama rehberinde Eskişehir vinç firmalarının bilgileri yer almaktadır. Sepetli vinç, mobil vinç çeşitleri kiralık vinç Eskişehirde.

Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Hakkında

Günümüzde en yaygın kullanılan iş makinelerinden biri vinçtir. İnsan gücünün yeterli gelmediği alanlarda büyük ve ağır cisimleri yatay veya dikey şekilde taşıma işleminin gerçekleştirilmesini sağlama misyonuna sahiptirler. Her vincin ayrı bir kullanım alanı vardır. İhtiyacınıza uygun vinç modelini belirlemek için vinç çeşitlerini ve özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Bu durumda size hitap eden vinç modelini belirlemek için firmalarımızla iletişime geçebilir, böylece süreci hızlandırabilirsiniz.

Vinçlerin Kullanım Alanları

 

Vinç kiralama hizmetlerinde dikkat çeken bir diğer konu vinç kullanım alanlarıdır. Vinç kullanım alanları yapılan işe ve işin hacmine göre değişmektedir. Vinç kullanım alanları denilince akla ilk gelen inşaat sahalarında kullanılan modellerdir fakat vinçler, inşaat dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Trafik
 • Yol ve köprü yapımı
 • Eşya taşıma
 • İnsan gücünün erişemediği yükseklikler
 • Tünel ve iskele yapımları
 • Reklam panolarını konumlandırma
 • Araç kurtarma işlemleri
 • Yüksek binalarda boya, badana ve tadilat işlerinde kullanılmaları.

 

Vinç Çeşitleri

Vinç çeşitleri yapılması istenen işe, taşınacak malzemenin ağırlığına, yüksekliğine ve kullanım yerlerine, başka bir deyişle amaçlarına göre sınıflandırılırlar. Bu noktada vinç kiralama hizmeti talep etmek isteyenlerin iş standartına en uygun vinç modelini tercih etmesi önemlidir.

 

Sabit Vinçler

 

Sabit vinçler en çok rağbet gören vinç çeşitlerinden biridir. Genellikle liman, tersaneler ve fabrika alanlarında kullanılmaktadır. Yapılacak işin konumuna göre sabitlenen vinç, yükleri kaldırma indirme faaliyeti gerçekleştirebilir. Limanlar da gördüğümüz konteynerları indirip kaldırma ve kaydırma işlemleri bu vinç türü aracılığıyla gerçekleştirilir. Özellikle ağır yükleri kaldırmak konusunda yapılandırmışlardır, tek dezavantajı ise mobil kullanıma uygun olmamalarıdır.

 

Mobil Vinçler

 

Mobil vinçlerin sabit vinçlerden ayrılan en net özelliği hareket edebilmesidir. Her yere ulaşımı kolay ve kullanımının pratik olması onu diğerlerinden ayırmaktadır. Kamyonlara monte edilerek bir alandan diğer alana hızlı şekilde ulaşımın sağlanmasına ve zamandan tasarruf etmenize yaramaktadır. Mobil vinçler kendi içerisinde, paletli ve sepetli vinçler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Sepetli vinçler, insan gücünün ulaşmasının zorlandığı alanlarda sağladığı ulaşımla büyük kolaylık sağlamaktadır.

Mobil vinçlerin dezavantajlarına gelecek olursak; eğimli alanlarda kullanılamaması, diğer vinç türlerine göre yük taşıma kapasitesinin az olması ve yalnızca dar alanlarda kullanılılabilmesidir.

 

Hiab Vinçler

 

Hiab vinçler, kamyon üzerine monte edilen vinçler olarak bilinir. Hidrolik vinç mekanizmasına sahip olan hiab vinçler, küçük ve pratik olmaları nedeniyle en çok tercih edilen vinç türleri arasındadır. Diğer vinç türlerine kıyasla kullanımının ve hazırlanma aşamasının daha basit ve kompakt olması zaman tasarrufu anlamında kullanıcıyı optimum performansa ulaştırmaktadır. Esnek, mobilite ve güç anlamında tatmin edici olması hiab vinçleri inşaat sektöründe popüler hale getirmiştir.

 

Sepetli Vinçler

 

Sepetli vinçler insan gücünün erişemeyeceği yükseklikteki noktalara ulaşılmasında kullanılır. Sepetli vinçlerin en büyük avantajı iş güvenliğidir. Bu iş makinelerinin ulaşılması tehlikeli ve riskli yerlere güvenli bir şekilde ulaşım kolaylığı sağlaması, insan sağlığı ve güvenliği açısından önem arz etmektedir. Araç üstüne monte edilen sepet görünümündeki mekanizma sayesinde yüksek yapılar, direkler, reklam panolarına hızlı ve rahat bir şekilde ulaşılabilme imkanu sunar. Farklı uzunluklara sahip olan sepetli vinçler 75 metreye kadar uzayabilmektedir.

Sepetli vinçlerin kullanım alanları ise şunlardır:

 • Tabela, reklam panoları, vinil gerilmesi
 •  Televizyon, sinema çekimleri
 • Dış cephe tadilatları
 • Cam temizlikleri
 • Ağaç budama işlemleri
 • Boya, badana, tadilat ve elektrik işlemleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

 

Kule Vinçler

 

Kule vinç çeşidi, inşaat sektöründe en çok kullanım aralığına sahip olan bu nedenle de sektörün vazgeçilmezi arasında yerini almaktadır. İnşaatla birlikte yükselen kule vinç özel olarak sabitlenir. Sabit olması ve hatalı kullanım sonucunda büyük kazalara yol açması dezavantajlarına örnek verilebilir. Etkin yük transferi sahadaki işçilere büyük avantajlar sağlar. Köprü, yol, baraj, havaalanı, büyük yapı ve stadyum inşaatlarında etkili rol oynarlar.
Vinç çeşitleri arasından size en uygun olan modeli belirlemek için firmalarımızla iletişime geçebilirsiniz.

2.762 Kez Görüntülendi

Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir